U prijedlogu rezolucije traži se doprema humanitarne pomoći u Gazu te se osuđuje 'nasilje nad civilima'
Optužujući Sjedinjene Države da su odgovorne za situaciju u Gazi, Rusija je u petak pozvala Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda da reagira te uputila nacrt rezolucije u kojemu traži "humanitarno primirje".
"Uvjereni smo da Vijeće sigurnosti mora reagirati kako bi se prekinulo ovo krvoproliće i pristupilo mirovnim pregovorima o uspostavi palestinske države, kao što je odavno predviđeno", rekao je ruski veleposlanik u UN-u Vasilij Nebenzja, nakon sastanka Vijeća o humanitarnoj situaciji u Gazi održanog iza zatvorenih vrata.
'Osuđujemo svaki teroristički čin'
"U tom smislu smo Vijeću sigurnosti uputili nacrt rezolucije u kojemu pozivamo na potpuno primjenjivo humanitarno primirje i na slobodnu dopremu humanitarne pomoći, osuđujući svako nasilje i svaki teroristički čin", dodao je.
Tekst u koji je AFP dobio uvid, poziva tako na "žurno, trajno i potpuno primjenjivo humanitarno primirje".
U njemu se "odlučno osuđuje svako nasilje i neprijateljstvo prema civilima i svaki teroristički čin".
Ne spominju Hamas
No, Hamas se ne imenuje izrijekom, nakon američkog poziva u Vijeću sigurnosti prije nekoliko dana da se jasno osude "gnusni teroristički čini" palestinskog islamističkog pokreta koji je u subotu pokrenuo napad neviđenih razmjera u Izraelu.
Ruski veleposlanik je rekao da su neke zemlje članice imale "pozitivno mišljenje" o prijedlogu teksta, a druge manje.
Moskva optužila Washington i Bruxelles
Ne iznoseći pojedinosti, napao je Zapad, napose Sjedinjene Države koje "uvelike snose odgovornost za rat koji neposredno prijeti Bliskom istoku", i predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen koja "kaže da je EU uz Izrael, ali zatvara oči na izraelske zračne napade na civilnu infrastrukturu u Pojasu Gaze".
Premda je Vijeće sigurnosti redovito podijeljeno o ovom pitanju, veleposlanici su bili oprezni u izjavama nakon sastanka.
Oprezne reakcije
"Nacrt rezolucije se pojavio samo dvije minute prije sastanka Vijeća i mislim da nam, s obzirom na važnost teme i pošto smo već svjedočili uništavanju ljudskih života, treba vremena za konzultacije, ozbiljne konzultacije", komentirala je britanska veleposlanica Barbara Woodward.
"Postoji temeljni konsenzus o humanitarnoj zabrinutosti", rekao je kineski veleposlanik Zhang Jun, dodajući da je "otvoren za svaki napor koji će pridonijeti primirju i deeskalaciji".