Politika

SUMMIT EUROPSKOG VIJEĆA U GRANADI: EU se mora pripremiti za proširenje, a kandidati ispuniti kriterije, kaže Michel

Autor Hina

Na summitu Europske unije u Granadi pokreće se rasprava o strateškoj agendi Unije, dio čega je i politika proširenja, poručio je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel
Izvor: JORGE GUERRERO / AFP / Profimedia

Europska unija mora se pripremiti za proširenje, a zemlje kandidatkinje ispuniti kriterije, rekao je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel u petak u Granadi, uoči početka neformalnog summita EU na kojemu će se otvoriti rasprava o novoj europskoj strategiji.

Michel je rekao da je summit EU u Granadi "vrlo važan jer će pokrenuti raspravu o strateškoj agendi EU ", a rasprava će se voditi u tri smjera.

Tri smjera rasprave u Europskom vijeću

"Prvo - što želimo u budućnosti, što će nam biti prioriteti i zajedničke politike, uzimajući u obzir planove o proširenju. Drugo - kako ćemo odlučivati zajedno. I treće - kako ćemo plaćati zajedničke politike i inicijative u budućnosti", rekao je predsjednik Europskog vijeća.

Crna Gora i Srbija već godinama vode pregovore, Sjeverna Makedonija i Albanija službeno su ih otvorile tek prošle godine.

Bosna i Hercegovina dobila je status kandidata u prosincu prošle godine, pola godine nakon Ukrajine i Moldavije, a te odluke je ubrzala ruska invazija na Ukrajinu.

Kosovo i Gruzija imaju status potencijalnog kandidata.

Turskoj su blokirani pregovori s Unijom od 2018. i nema naznaka da bi mogli oživjeti.

"Proširenje znači da zemlje kandidati moraju provesti reforme, znaju što moraju učiniti. A EU se mora pripremiti", naglasio je Michel.

'Hrvatska pomaže jugoistoku Europe, ali i Ukrajini i Moldaviji, na putu u EU'

Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak da će deklaracija sa summita u Granadi sadržavati "pozitivan i otvoren jezik o procesu proširenja EU ".

Hrvatski premijer Andrej Plenković
Izvor: JORGE GUERRERO / AFP / Profimedia

"S obzirom da je Hrvatska posljednja ušla u EU i tu je već 10 godina, mi pomažemo svojim znanjem jugoistoku Europe, kao i Ukrajini i Moldaviji", dodao je Plenković.

'EU sebična prema Gruziji'

Obje strane imaju domaću zadaću, rekla je estonska premijerka Kaja Kallas.

"Ako zemlje ispune kriterije, bilo bi im pogrešno reći da mi nismo spremni", rekla je Kallas.

Mađarski premijer Viktor Orban, koji se često sukobljava s Bruxellesom, optužio je lidere EU za "sebičnost" u odnosu na Gruziju. Kad je Ukrajini i Moldaviji odobren status kandidata, Gruziji je rečeno da ima perspektivu, ali da još nije spremna postati zemlja kandidatkinja.

Mađarski premijer Viktor Orban
Izvor: JORGE GUERRERO / AFP / Profimedia

"To je nepošteno prema vama. A trebamo vas", rekao je Orban.

'Ako želimo Ukrajinu u EU, moramo znati koje su posljedice toga'

Što se tiče članstva Ukrajine u EU, Orban ističe da ima puno otvorenih pitanja i sumnji, a jedno od njih je rat u toj zemlji.

"Ako želimo ozbiljno razgovarati o članstvu Ukrajine, trebamo strateški dokument. (...) Moramo znati zašto je dobro integrirati Ukrajinu u EU i koje su posljedice toga na poljoprivredu, sigurnost, kohezijski fond", rekao je Orban.