Austrijska vlada želi procesuiranje zahtjeva za azil proslijediti trećim zemljama, poput Ruande, i time značajno smanjiti dolazak migranata, rekao je u ponedjeljak kancelar Karl Nehammer
Zemlje EU postigle su u lipnju kontroverzni sporazum o migracijama kojim bi se postrožila europska pravila i suzbio priljev migranata u EU, a koji uključuje i uvođenje ubrzanih procedura za azilante na vanjskim granicama EU.
Međutim, Austrija želi da EU ide korak dalje.
'Neće popustiti'
"Austrija će i dalje činiti sve što je u njenoj moći unutar EU kako bi se stvorili politički i pravni preduvjeti za procesuiranje zahtjeva za azilom izvan EU. I u tome nećemo popustiti," izjavio je Nehammer za list Die Welt u ponedjeljak.
"Odgovarajući sporazumi s trećim zemljama su mogući, kao što pokazuje primjer Ruande. Ta afrička zemlja već ima takav sporazum s Danskom", dodaje Nehammer.
Migranti ne bi ni kročili na europsko tlo
Takav potez značajno bi smanjio migracije, jer migranti uopće ne bi ni kročili na europsko tlo i "više ne bi bili u mogućnosti skrivati se u EU ili istodobno podnijeti zahtjev za azilom u nekoliko europskih zemalja".
Glavni primjer ovog pomaka je i kontroverzni sporazum koji je EU potpisala s Tunisom u srpnju, a kojim se nastoje smanjiti migracijski tokovi.
"Sporazum između Tunisa i EU o ograničavanju ilegalne migracije je revolucionaran", kaže Nehammer.
Jesu li sporazumi o migrantima uopće zakoniti?
Međutim, neki sumnjaju da sporazum s Ruandom možda nije u potpunosti zakonit.
Velika Britanija pristala je Ruandi platiti više od 152 milijuna dolara (140 milijuna eura) za razvoj te troškove obrade i integracije tražitelja azila poslanih iz Britanije. Migranti koji žele podnijeti zahtjev za azilom u Britaniji bit će poslani u Ruandu, tamo će se obrđivati i, ako budu odobreni, dobit će zakonsku zaštitu u Ruandi, pa im neće biti dozvoljen dolazak u Veliku Britaniju.
Međutim, taj plan britanske vlade naišao je na nekoliko zapreka, uključujući i odluku jednog od najviših sudova u zemlji koja je plan proglasila nezakonitim.
Nije poznato bi li austrijski plan bio u skladu sa zakonima te zemlje i EU.
Iako su se države članice već dogovorile o svojem stajalištu o novom paktu o migracijama, o konačnom sporazumu tek treba pregovarati s Europskim parlamentom. Većina zastupnika već je najavila da će tražiti blaži pristup, te će se usprotiviti nekim restriktivnijim stajalištima zemalja članica.
(Preveo David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: Austrian government wants to outsource asylum procedures to Africa)