Politika

POLITIČKA KRIZA U BiH: Bećirović traži brzu reakciju nakon odluke Republike Srpske o neprovođenju odluka Ustavnog suda

Autor Hina

Bošnjački član Predsjedništva BiH ocijenio je da je Daytonski sporazum 'na aparatima' te je međunarodnu zajednicu pozvao da reagira i ostavio rok od sedam dana, ali nije rekao što bi se nakon toga moglo događati

Denis Bećirović, bošnjački član Predsjedništva BiH
Izvor: Luka Stanzl/PIXSELL/PIXSELL

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović ocijenio je u srijedu kako je ta zemlja zapala u tešku krizu nakon što je parlament Republike Srpske dan ranije usvojio zakon kojim je zabrano provedbu odluka državnog Ustavnog suda u tom entitetu pa je pozvao jamce Daytonskog sporazuma da hitno reagiraju.

On je novinarima u Sarajevu kazao kako je Daytonski sporazum nakon odluka parlamenta Republike Srpske "na aparatima" te je preostalo vrlo malo prostora i vremena da se "reanimira" dokument kojim je 1995. godine okončan troipolgodišnji rat u BiH.

U Federaciji BiH upozoravaju da Republika Srpska krši Daytonski sporazum 

Kazao je kako kao član Predsjedništva BiH za to ostavlja rok od sedam dana, ali nije pojasnio što bi moglo uslijediti ukoliko u ovom razdoblju ne bude intervencije međunarodne zajednice na koju je pozvao. Jamci Daytonskog sporazuma pri njegovu potpisivanju bile su najutjecajnije zapadne države te Rusija.

"Apeliram da reagiraju svi oni koju mogu reagirati sukladno Daytonskom sporazumu", kazao je Bećirović koji je i član SDP-a, stranke-članice bošnjačko-građanskog bloka unutar vladajuće koalicije na državnoj razini.

Iz SDP kao i Naše stranke te Naroda i pravde (NiP) zajedničkom su izjavom na odluke parlamenta Republike Srpske reagirali već u utorak također ocijenivši kako je pokušaj blokiranja Ustavnog suda izravni udar na Daytonski sporazum, ali i na mir i stabilnost u zemlji.

Poručili su vlastima u Republici Srpskoj, predvođenim Miloradom Dodikom, kako neće stajati po strani i mirno promatrati njihov pokušaj rušenja države.

Cvijanović opisala državu kojoj je na čelu kao 'zarobljeništvo iz kojeg treba izaći'

Dodikova bliska suradnica i sadašnja predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović opisala je državu na čijem je čelu kao "zarobljeništvo iz kojega treba izaći" a Bećiroviću je poručila da mira i reda neće biti sve dok on bude pozivao na kažnjavanje političara iz Republike Srpske. 

Dodik sada pokušava natjerati partnere u vlasti da pristanu na brzo donošenje novog zakona o Ustavnom sudu BiH kojim bi se iz njegova sastava izbacilo troje inozemnih sudaca, a ujedno uveo mehanizam etničkog glasanja pri donošenju presuda i odluka.

Dodik želi izbaciti strane suce iz Ustavnog suda BiH

Ustavni sud BiH broji devet sudaca od kojih četiri imenuje parlament Federacije BiH, dva parlament Republike Srpske a preostalo troje predsjednik Europskog suda za ljudska prava.

Dodik traži da se inozemni suci izbace odnosno da šest bira Federacija BiH, a tri Republika Srpska, te da za svaku odluku mora glasati bar po jedan sudac iz reda svakog konstitutivnog naroda. Poziciju za suce koji bi bili pripadnici nacionalnih manjina ili neopredijeljeni nije predvidio.

Iz SDP-a, NS i NiP-a Dodiku su odmah odgovorili kako o tome u postojećim okolnostima ucjena i ultimatuma uopće ne kane s njim razgovarati.