Politika

OBLJETNICA ČLANSTVA HRVATSKE U UN-u: Čvrsta potpora multilateralizmu kao ključnom obliku globalne suradnje

Autor G.I.

Hrvatska je u proteklih 31 godinu bila članica svih najvažnijih tijela i organa Ujedinjenih naroda, uključujući nestalnu članicu Vijeća sigurnosti i Vijeća za ljudska prava, predsjedava Komisijom za izgradnju mira

UJedinjeni narodi, zastave
Izvor: Pixabay

Na današnji dan prije 31 godinu, 22. svibnja 1992. godine Hrvatska je postala članica organizacije Ujedinjenih naroda, što se smatra vrhuncem procesa međunarodnog priznanja i krunom hrvatske samostalnosti i državnosti.

U protekla tri desetljeća Hrvatska je bila i ostaje predana održavanju međunarodnog poretka utemeljenog na Povelji UN-a i međunarodnom pravu. Kao aktivan čimbenik globalnog mira i sigurnosti, dala je doprinos mirovnim misijama i operacijama UN-a diljem svijeta, u kojima su sudjelovali pripadnici hrvatskih oružanih snaga, policije i diplomacije, objavilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u današnjem priopćenju.

"Hrvatska čvrsto podupire multilateralizam kao ključan oblik globalne suradnje s uređenim međunarodnim odnosima između država te poretkom uspostavljenom na međusobnom uvažavanju i poštivanju temeljnih načela i vrijednosti na kojima su utemeljeni Ujedinjeni narodi – međunarodnom pravu, miru, sigurnosti, vladavini prava te zaštiti ljudskih prava i sloboda“, dodaje se u priopćenju.

Naglasili su da u svjetlu ruske invazije na Ukrajinu, zaštita tih načela ostaje ključna i trajna zadaća međunarodne zajednice.

Pružateljica razvojne i humanitarne pomoći

Kao mlada država, Hrvatska je relativno brzo uspjela osigurati svoje sudjelovanje u radu svih najvažnijih tijela i organa Ujedinjenih naroda, od nestalne članice Vijeća sigurnosti, članice Gospodarskog i socijalnog vijeća, Vijeća za ljudska prava, Komisije za izgradnju mira te brojnih drugih tijela.

Postala je pružateljica razvojne i humanitarne pomoći, a kao država članica Europske unije i Sjevernoatlantskog saveza aktivno sudjeluje u mnogobrojnim inicijativama i reformskim procesima na globalnoj razini.

Aktualna je članica Gospodarskog i socijalnog vijeća za razdoblje od 2022. do 2024. godine te Komisije za izgradnju mira za razdoblje od 2023. do 2024. godine, kojom ujedno i predsjedava tijekom ove godine.

Kao predsjedavajuća država UN-ove Komisije za izgradnju mira u 2023. godini, Hrvatska je fokus stavila na prevenciju, otpornost i bolju povezanost mira i sigurnosti, humanitarne pomoći i održivog razvoja, kao i na pitanja vladavine mira, pravde, jačanja institucija i ljudskih prava, učinkovitog i adekvatnog financiranja izgradnje mira, te intenziviranja razmjene s glavnim tijelima organizacije, navodi još hrvatska diplomacija.

Uskoro nova kandidatura za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti

Hrvatsko predsjedanje Komisijom događa se u vrijeme kada se u okviru Organizacije formiraju prijedlozi konkretnih politika uoči Samita budućnosti (Summit for the Future), koji će se održati 2024. godine i do kada će se razraditi i utjeloviti nova vizija Naše zajedničke agende (Our Common Agenda), koja naglašava potrebu za uključivim, umreženim i učinkovitim multilateralizmom.

U tom kontekstu, Hrvatska kroz svoje predsjedanje aktivno podupire oživotvorenje politika kako bi se svijet približio miru, sigurnosti i blagostanju, te kako bi se ubrzalo postizanje ciljeva održivog razvoja i učinkovito suočilo s izazovima klimatskih promjena.

Hrvatski stručnjaci uključeni su također u rad Odbora za kontribucije i UN-ovog Pododbora za prevenciju mučenja i neljudskog ili ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja.

Republika Hrvatska je u sljedećem razdoblju istaknula kandidature za ponovnim članstvom u Komisiji za izgradnju mira (2026. – 2027.), Vijeću sigurnosti (2030. – 2031.)  i Vijeću za ljudska prava (2032. – 2034.) te će nastaviti jačati svoju međunarodnu prisutnost i ugled u ovoj krovnoj svjetskoj organizaciji, najavili su iz sjedišta hrvatske diplomacije.