Italija je službeno dala zeleno svjetlo za sudjelovanje u europskoj misiji EUNAVFOR Aspides u Crvenom moru za borbu protiv napada pobunjenika u Jemenu.
Talijanski donji i gornji dom parlamenta u utorak su izglasali vladine rezolucije čime se odobrilo sudjelovanje Italije u međunarodnim misijama za 2024. godinu, među kojima su Aspides u Crvenom moru, Levante - koja se bavi dostavom humanitarne pomoći Gazi - i europska civilna misija EUAM u Ukrajini.
"Misija Aspides u Crvenom moru ključna je ne samo za održanje slobodne plovidbe, već i za osiguranje veće konkurentnosti, posebice za europske industrije i tvrtke koje se bore s neodrživim troškovima energije," kazao je Alessandro Politi, direktor NATO-ovog Defence College Foundation (DFC).
Misija Aspides, koju je EU pokrenula u veljači 2024., uključuje vojne brodove iz Italije, Grčke, Njemačke, Belgije i Francuske. Misija je prije svega obrambena, kako je naglasio potpredsjednik vlade i ministar vanjskih poslova Antonio Tajani u obraćanju Zastupničkom domu i Senatu. Područje djelovanja ograničeno je na Crveno more i Adenski zaljev, na zemljopisnim širinama južno od Muscata, glavnog grada Omana.
Zapovjedništvo cijele misije nalazi se u Larissi u Grčkoj, dok je talijansko zapovjedništvo na vojnom brodu Caio Dulio koji je već razmješten u tom području i koji je nedavno presreo dron koju su ispalili šijitski pobunjenici iz Jemena.
Osim što je to bio prvi napad na talijanski brod još od drugog svjetskog rata, Politi je komentirao i na poremećaj pomorskog prometa zbog napada na trgovačke rute, koji bi mogao dovesti do povećanja cijena prijevoza i troškova osiguranja, "što bi na koncu podiglo cijene i za potrošače."
Ekonomski efekti
Politi je također ukazao i na geopolitičke okolnosti takve situacije, naglasivši kako bi takvi problemi ako se odulje mogli zakomplicirati unutrašnju politiku europskih država, uključujući i Veliku Britaniju, koje se već bore s energetskom krizom i visokom inflacijom. Naglasio je kako "sloboda trgovine znači niže cijene, a to naravno ima i socijalni efekt."
Komentirajući ime misije, Politi je kazao kako riječ "aspides" na grčkom znači "štit," a na latinskom "zmija" - i da bi to moglo začiti "ne samo da smo spremni braniti, već smo spremni i napasti" - ali je pojasnio kako Europa nema želje za ofenzivnim djelatnostima. Nedavne zračne napade na položaje pobunjenika izvele su britanske i američke snage u sklopu operacije Poseidon Archer.
Prema procjenama talijanske udruge obrta i malih poduzeća Confartigianata, rizik od napada na brodove koji prolaze kroz Crveno more koštao je Italiju 8,8 milijardi eura u samo tri mjeseca od studenog do siječnja. Godišnja uvozno-izvozna trgovina Italije preko Sueskog kanala 2023. procijenjena je na 148,1 milijardu eura, što znači da na nju otpada 43 posto vanjske pomorske trgovine i 12 posto ukupne vanjske trgovine.
(Preveo i uredio David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: Italy greenlights mission to safeguard Red Sea navigation)