Ravnateljica za Europu pri Europskoj službi za vanjske poslove Angelina Eichhorst pojasnila je u Sarajevu da se popis zadaća što ih BiH mora obaviti sveo samo na usvajanje tri zakona i na početak pregovora s Frontexom
Bosna i Hercegovina mora ozbiljno shvatiti zadaće što ih mora obaviti kako bi dobila mogućnost otvaranja pristupnih pregovora s Europskom unijom i njene vlasti na tome trebaju neprestano raditi, što znači usvajanje najmanje tri zakona do ožujka, kazala je u srijedu u Sarajevu Angelina Eichhorst, ravnateljica za Europu pri Europskoj službi za vanjske poslove (EEAS).
Eichhorst je sudjelovala na sastanku s političkim direktorima ministarstava vanjskih poslova država Zapadnog Balkana, a odvojeno se sastala s najvišim bosanskohercegovačkim dužnosnicima.
Sastanak s članovima Predsjedništva BiH
Kako je kazala nakon sastanka s članovima Predsjedništva BiH, prenijela je poruku kako Europska komisija i dalje očekuje od BiH konkretne korake potrebne da bi Europsko vijeće u ožujku razmatralo i eventualno odobrilo otvaranje pristupnih pregovora.
Eichhorst je pojasnila kako se popis zadaća što ih BiH trenutačno ima sveo na usvajanje tri zakona u parlamentu BiH i na početak pregovora s Frontexom, koji bi omogućili angažiranje europskih policajaca u toj zemlji radi bolje kontrole ilegalnih migracija.
Kako je navela Eichhorst, parlament BiH morao bi usvojiti zakone o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma te o sprječavanju sukoba interesa, kao i o sudovima.
Uz to se moraju obaviti i preinake u izbornom zakonodavstvu kako bi se osigurao integritet izbornog procesa te provele presude Europskog suda za ljudska prava (ECHR), a na tragu pregovora koje su o tome ranije vodili politički lideri. To je, kako je kazala, ono što je realno moguće ostvariti u ovom trenutku.
'Velika prilika koju BiH ne bi smjela propustiti'
"Ovo je velika prilika za BiH i ne treba je propustiti, ali na tome svi moraju raditi 24 sata dnevno", kazala je Eichhorst, podsjećajući da se u pet tjedana mogu ostvariti samo neki od ciljeva definiranih još 2019. kroz 14 reformskih prioriteta pa EU stoga u ovom trenutku ne inzistira na cijelom reformskom paketu.
Zamjenik ministra vanjskih poslova BiH Josip Brkić kazao je kako BiH želi slijediti vanjsku i sigurnosnu politiku EU, a ocjena Bruxellesa je kako ona to sada čini u cijelosti.
Kako je pojasnio, poseban je fokus sarajevskog sastanka regionalnih diplomata bio usmjeren na nastavak ruske agresije na Ukrajinu i posljedice po EU, kao i na odnos prema Kini, a Eichhorst je potvrdila kako Unija želi da države-kandidatkinje za članstvo budu dokazani saveznici u vanjskoj politici što BiH jest.
"Konkretnim djelima trebamo dokazati spremnost na partnerstvo, a time i na integriranje u EU", kazao je Brkić.