Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kazao je kako će entitet kojem je na čelu odmah proglasiti neovisnost ako visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametne sporni zakon o državnoj imovini
Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik izjavio je kako ima prijatelje u svijetu koji će spriječiti međunarodnu vojnu intervenciju u slučaju da Republika Srpska proglasi odcjepljenje od Bosne i i Hercegovine.
U intervjuu za entitetsku televiziju RTRS, Dodik je zaprijetio kako će odcjepljenje, odnosno proglašenje samostalne Republike Srpske, uslijediti istog trenutka u kojemu bi visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt eventualno nametnuo zakon kojim se rješava status i pravo raspolaganja državnom imovinom.
Očekuje da EUFOR stane na međuentitetsku liniju
Kaže kako ima informacije da bi takva odluka mogla uslijediti u siječnju, a najavio je kako će se u tom slučaju odmah sastati parlament Republike Srpske i proglasiti odcjepljenje.
Pojasnio je kako to znači "neovisnost (od BiH) u svemu", pri čemu Republika Srpska neće sprječavati prolazak kroz svoj teritorij odnosno uspostaviti "tvrdu" granicu prema Federaciji BiH, ali će i to učiniti bude li nužno.
"Ne očekujemo da će se netko iz Federacije BiH ohrabriti da napadne Republiku Srpsku. I u takvim okolnostima mi ćemo procijeniti na koji način ćemo djelovati. Od EUFOR-a očekujem da stane na međuentitetsku crtu i spriječe dodir", kazao je.
Nada se pomoći prijatelja
Procijenio je kako će u takvom scenariju "Amerikanci biti bijesni i pokušati tražiti intervenciju", no vjeruje kako prijatelji Republike Srpske to neće dopustiti.
Na koje prijatelje točno misli nije pojasnio, no poznato je kako Dodik trenutno, osim u Beogradu, prijatelje ima samo u Moskvi i Budimpešti, jer gaji dobre odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
Upravo Mađarska od siječnja naredne godine od Austrije preuzima zapovjedništvo nad vojnim snagama Europske unije u BiH (EUFOR), čija je zadaća spriječiti moguće oružane sukobe, ali i jamčiti slobodu kretanja kroz BiH jer je to obveza koja proistječe iz Daytonskog sporazuma.
Što će napraviti Schmidt?
Sam visoki predstavnik do sada nije spominjao mogućnost nametanja zakona o državnoj imovini, a opetovano je isticao kako je to obveza i odgovornost vlasti u BiH.
Schmidt trenutačno planira samo nametanje tehničkih izmjena izbornog zakona BiH u slučaju da tijekom siječnja parlament BiH propusti donijeti odluke kojima bi se osigurao integritet izbornog procesa.