Mađarski parlament još uvijek 'nije spreman' ratificirati zahtjev Švedske za prijam u NATO savez, budući da to neće biti na dnevnom redu predstojeće parlamentarne sjednice, rekla je u srijedu zastupnica oporbe Ágnes Vadai.
Prošlo je već godinu i pol nakon što je Švedska podnijela službeni zahtjev za članstvom u NATO savezu.
Unatoč uvjeravanjima iz Budimpešte kako Mađarska neće biti posljednja zemlja koja će ratificirati zahtjev Švedske, čini se da je upravo takav scenarij neizbježan, budući da se Turska - druga preostala zemlja koja još nije odobrila švedsko članstvo - sve više približava toj odluci.
Erdogan na sastanak sa Sholzom nosi 'dobre vijesti'
Čini se da Ankara napreduje prema tome, jer turski parlamentarni odbor za vanjske poslove treba glasati o tom pitanju u četvrtak, a ubrzo nakon tog očekuje se i ratifikacija u parlamentu.
Euractiv doznaje kako predsjednik Recep Tayyip Erdogan planira u petak sa sobom donijeti pozitivne vijesti u Berlin, gdje se treba sastati s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom.
No, na dnevnom redu zasjedanja mađarskog parlamenta sljedećeg tjedna u Budimpešti tog pitanja nema, jer mađarski parlament "nije spreman" ratificirati zahtjev Švedske, potvrdila je u srijedu zastupnica oporbenih socijaldemokrata Ágnes Vadai u izjavi za medije.
Premijer Viktor Orbán ranije je govorio kako je mađarska suglasnost kroz parlamentarnu ratifikaciju "samo formalnost", budući da se o tom pitanju već raspravljalo na razini odbora. Ipak, izglasavanje je već nekoliko puta odgođeno.
Neki mađarski političari su u međuvremenu počeli tražiti "objašnenje" švedskog kritiziranja demokracije u Mađarskoj pod Orbanom i vladavinom njegove stranke Fidsez, kakve već godinama izražavaju i mnogi drugi europski promatrači i političari.
"O tome danas nismo razgovarali, ali poruka [iz Budimpešte] je uvijek ista - da Mađarska ne bi trebala biti posljednja zemlja koja će ratificirati švedski zahtjev", rekao je švedski ministar obrane Pål Jonson u utorak u Bruxellesu.
Mađarska jača energetske veze s Rusijom
Budimpešta već neko vrijeme odudara od ostatka NATO saveza po gledanju na njegovo proširenje i izdašnu podršku Ukrajini i odbija slanje bilo kakvih ubojitih sredstava Kijevu.
Mađarska je na meti kritika i zbog proširenja svojih energetskih veza s Moskvom još dok traje rat u Ukrajini. Budimpešta je u više navrata pozivala na okončanje sukoba, od Kijeva tražila visoke standarde zaštite etničkih manjina u zamjenu za formiranje zajedničkog Vijeća NATO saveza i Ukrajine, te blokira slanje europske financijske pomoći.
(Preveo i uredio David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: Hungary ‘not ready’ for Swedish NATO application)