Gradonačelnik Mario Kordić usprotivio se održavanju skupa podrške Palestini, strahujući od narušavanja sigurnosne situacije u Mostaru
Unatoč zabrani vlasti, nekoliko tisuća ljudi okupilo se u subotu u istočnom, većinski bošnjačkom dijelu Mostara na skupu potpore Palestini na kojemu su izraelski postupci u Gazi ocijenjeni kao "fašizam".
Na gradskome trgu Musala točno u podne, s istaknutim porukama "Sloboda Palestini“ i "Mi smo jedan narod“, te zastavama Palestine i ratnim obilježjima Bosne i Hercegovine, okupljeni su izrazili solidarnost s ljudima u Gazi koji su u iznimno teškome položaju nakon što Izrael izvodi niz vojnih operacija kao odgovor na teroristički upad Hamasa početkom mjeseca.
'Mostar ne trpi fašizam'
U obraćanju na skupu se izraelske postupke okarakteriziralo fašizmom.
"Ovdje smo jer se Gaza događa svima nama, a Mostar ne trpi nepravdu. Ne trpi fašizam. Mostar ne trpi zlo. Sloboda Palestini“, rekao je u govoru jedan od organizatora skupa.
Među sudionicima zabranjenog skupa i predsjednik Gradskog vijeća
Nakon toga su se prosvjednici s velikom zastavom Palestine uputili prema povijesnoj jezgri grada i Starome mostu, uzvikujući "Palestina, Palestina“. Tamo su na kraju zastavu Palestine istaknuli na zaštićenom UNESCO-ovom spomeniku.
Među sudionicima prosvjeda bio je i predsjednik Gradskog vijeća Mostara Salem Marić, koji je dužnosnik vodeće bošnjačke Stranke demokratske akcije (SDA).
Gradonačelnik i policija nisu odobrili održavanje skupa
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić ranije nije dao suglasnost za održavanje prosvjeda u tome gradu, navodeći kako takvi događaji mogu destabilizirati sigurnosnu situaciju.
Lokalna policija također nije odobrila okupljanje, no njezini pripadnici su blokirali prilazne ceste te u povećanome broju bili u blizini skupa.
I dalje podijeljeni grad
Udruženje Palestinska zajednica u BiH je najprije planirala organizirati prosvjedni skup u Mostaru, no odustali su od toga nakon što nisu dobili suglasnost za okupljanje.
Nedugo nakon upada terorističke organizacije Hamasa u Izrael, jedna od zgrada Sveučilišta u Mostaru. na kojemu se nastava odvija na hrvatskome jeziku. bila je osvjetljena izraelskom zastavom u znak solidarnosti s kolegama iz akademske zajednice Države Izrael.
Istodobno na više mjesta u istočnom, većinski bošnjačkom dijelu grada isticane su zastave Palestine.
Mostar je iz bošnjačko-hrvatskoga rata 90-ih izašao kao podijeljeni grad, a nerijetko događaji koji se tiču čak i vanjske politike, kakav je sukob na Bliskom Istoku, podignu napetosti između dviju zajednica.