Na Pantovčaku kažu da ih 'nitko nije konzultirao ni obavijestio' o tome kako će hrvatski predstavnik u UN-u glasati te ocjenjuju da je 'Vlada svojom odlukom kompromitirala nacionalnu sigurnost i izložila Hrvatsku potencijalnim ugrozama'
Odluka Hrvatske da ne podrži prijedlog rezolucije Ujedinjenih naroda, kojom se traži hitna uspostava primirja u Gazi i doprema humanitarne pomoći stanovništvu te palestinske enklave, ponovno je podijelila državni vrh.
Naime, nakon što su u subotu iz Ministarstva vanjskih poslova pojasnili kako Hrvatska nije mogla dati zeleno svjetlo tekstu rezolucije u kojem se izrijekom ne osuđuje Hamas i njegov napad na Izrael 7. listopada, što je i pokrenulo novi rat između Izraela i Hamasa, u subotu je reagirao Ured predsjednika.
'Hrvatski veleposlanik pri UN-u glasao isključivo prema nalogu Vlade'
U priopćenju s Pantovčaka upozorava se da predsjednik Zoran Milanović “nije bio konzultiran niti obaviješten“ o stavu koji će hrvatski veleposlanik pri UN-u zastupati na zasjedanju Opće skupštine, iako je, po Ustavu, šef države sukreator vanjske politike.
"Veleposlanik Republike Hrvatske pri UN-u glasao je u Općoj skupštini UN-a protiv rezolucije kojom se poziva na trenutačno humanitarno primirje i zaustavljanje neprijateljstva u Gazi isključivo prema nalogu Vlade RH. Ured predsjednika Republike nije bio ni konzultiran niti obaviješten o stavu koji će u ime Republike Hrvatske zastupati hrvatski veleposlanik pri UN-u“, navodi se u priopćenju.
'Vlada obilježila Hrvatsku kao protivnika mira'
Na Pantovčaku upozoravaju kako to nije prvi puta da Vlada o svojim vanjskopolitičkim odlukama ne konzultira predsjednika, čime se, napominju na Pantovčaku, krši Ustav.
"No, u ovom delikatnom slučaju, Vlada je svojom nepromišljenom i štetnom odlukom obilježila Republiku Hrvatsku kao protivnika mira i kršitelja međunarodnog humanitarnog prava te tako nanijela dugoročnu štetu međunarodnom ugledu Hrvatske. Još je opasnije što je Vlada svojom odlukom nepotrebno kompromitirala nacionalnu sigurnost i izložila Republiku Hrvatsku potencijalnim ugrozama, za što će morati snositi svu odgovornost“, upozoravaju na Pantovčaku.
'Hrvatska trebala ostati suzdržana'
Dodaju kako je Hrvatska, po njima, trebala ostati suzdržana prilikom glasanja o spomenutoj rezoluciji, kao što je to uradila i većina članica Europske unije.
"Teško je shvatiti razloge koji su naveli Vladu da tako očigledno odstupi od zalaganja za mir i poštivanje humanitarnog prava, osim ukoliko se i u ovom slučaju ne radi o osobnim političkim interesima i pozicioniranju predsjednika Vlade Andreja Plenkovića“, stoji u priopćenju iz Ureda predsjednika.
Većina članica EU bila suzdržana
Podsjetimo, rezoluciju o trenutnom prekidu vatre u Pojasu Gaze predložio je Jordan. O njoj se Opća skupština UN-a izjasnila u petak navečer po našem vremenu.
Rezoluciju je podržalo 120 zemalja. Među članicama EU koje su podržale rezoluciju su i Francuska, Belgija i Španjolska.
Protiv rezolucije glasalo je 14 država, a među njima i Hrvatska. Osim Hrvatske, rezoluciju nisu podržali ni SAD i Izrael. Među članicama EU, podršku rezoluciji uskratile su i Austrija, Mađarska i Češka.
Na glasanju u Općoj skupštini UN-a suzdržano je bilo 45 zemalja. Među njima je i većina članica EU. Od većih članica EU, suzdržane su bile Njemačka, Italija i Poljska.
'Plenković pretvorio hrvatsku diplomaciju u službu svojih poslušnika'
Na Pantovčaku ocjenjuju i kako je "sada valjda nedvojbeno jasno svima zbog čega predsjednik Vlade ne želi dogovor o kadrovskim promjenama u hrvatskoj diplomaciji“.
"Andrej Plenković želi zadržati postojeće diplomate koji bespogovorno izvršavaju njegove političke naloge. Glasanje veleposlanika u UN-u, bez prethodnih konzultacija i usuglašavanja s predsjednikom Republike, dokazalo je kako je Andrej Plenković hrvatsku diplomaciju pretvorio u službu svojih poslušnika“, zaključuje se u priopćenju.