Jordanski kralj Abdulah II. kaže da status stanovnika Gaze treba rješavati u Gazi i na Zapadnoj obali, odnosno na području Palestinske samouprave
Status poslijeratnog Pojasa Gaze nakon planirane kopnene ofenzive na tu palestinsku enklavu bit će "globalno pitanje" o kojem će izraelski političari raspravljati s drugim zemljama, rekao je u utorak izraelski vojni glasnogovornik.
"Vlada raspravlja o tome kako bi to moglo izgledati ... to je i globalno pitanje, kako će izgledati situacija u ovoj regiji", rekao je glasnogovornik vojske Daniel Hagari na brifingu za novinare.
Time je odgovorio na pitanje planira li izraelska vojska ostati i upravljati Gazom nakon kopnene invazije.
Pripreme za izraelski kopneni napad na Gazu
Izrael priprema kopneni napad na Gazu koju kontrolira Hamas kao odgovor na smrtonosni napad militantne skupine na obližnje gradove i kibuce u južnom Izraelu 7. listopada.
Izraelske snage izvele su nakon napada Hamasa dosad najjača bombardiranja blokirane, opkoljene enklave i gomilaju kopnene trupe za napad.
Godine 2005. Izrael je napustio Gazu, a blokadu je toj enklavi nametnuo dvije godine kasnije kada je Hamas preuzeo taj teritorij. Jedini prijelaz u Gazi koji nije pod kontrolom Izraela je na jugu, na granici s Egiptom.
Jordan i Egipat neće primati nove palestinske izbjeglice
Hagari je rekao da je vojska "predstavila operativni plan" izraelskoj vladi, ali nije naveo pojedinosti.
U utorak je u Berlinu jordanski kralj Abdulah II. rekao da njegova zemlja, a niti Egipat, neće primati nove palestinske izbjeglice naglasivši da je to "crvena crta" preko koje neće prijeti i da status stanovnika Gaze koji bježe pred najavljenom kopnenom ofenzivom treba rješavati u Gazi i na Zapadnoj obali, području palestinske autonomije.