Oružje kojim su se služili napadači u sukobu na sjeveru Kosova ne može se kupiti na lokalnom tržištu i za njega je potrebna državna struktura, kaže američki veleposlanik na Kosovu Jeff Hovenier
Oružje kojim su se služili napadači u rujanskom napadu na sjeveru Kosova ne može se kupiti na lokalnom tržištu i zahtijeva državnu strukturu, ocijenio je američki veleposlanik na Kosovu Jeff Hovenier, a prenosi u petak agencija STA.
Veleposlanik je naglasio da SAD pokušava bolje razumjeti napad prije poduzimanja daljnjih mjera.
'SAD pokušava bolje razumjeti okolnosti prije poduzimanja daljnjih radnji'
Prema riječima Hoveniera, napad na kosovsku policiju u mjestu Banjska, u kojem je ubijen jedan kosovski policajac, a u sukobima koji su uslijedili ubijena još tri srpska napadača, nije bio spontan.
"Znamo da ova skupina ljudi nije bila okupljena spontano. Ti pojedinci su, koliko znamo, svi bili etnički Srbi, imali su sofisticirano oružje koje se ne može kupiti na lokalnom tržištu. Za nabavu tog oružja potrebna vam je struktura, obično vladina", rekao je Hovenier u intervjuu za mrežu Glasa Amerike, koji su prenijeli kosovski mediji.
Iako su neke činjenice poznate, po riječima veleposlanika, SAD pokušava bolje razumjeti okolnosti prije poduzimanja daljnjih radnji.
Priština tvrdi da iza svega stoji Beograd
Hovenier je naglasio kako još ne znaju sve, ali da je većina stvari koje su napadači ostavili srpskog porijekla.
Ujedno je podsjetio da je odgovornost za organizaciju napada preuzeo Milan Radoičić, koji je donedavno bio potpredsjednik najveće stranke Srba na Kosovu, Srpske liste.
Srbijanska policija privela je Radoičića početkom mjeseca, ali je nakon jednog dana pušten iz pritvora. Kosovo traži njegovo izručenje, ali Srbija to odbija.
Tužiteljstvo u Beogradu teretilo je Radoičića za više kaznenih djela, među ostalim, za dobavljanje oružja, streljiva i eksploziva iz Tuzle u BiH.
U međuvremenu, Priština tvrdi da je Beograd osigurao oružje napadačima.
I Slovenija povećava broj vojnika na Kosovu
Posljednjih tjedana NATO je poslao nekoliko stotina dodatnih vojnika na Kosovo zbog povećanih napetosti, a povećao je i broj ophodnji na sjeveru zemlje.
Slovenija će također povećati broj vojnika na Kosovu, i to na najmanje 100, navodi slovenska agencija. Na Kosovu je trenutno oko 90 pripadnika Slovenske vojske.