Armenija je optužila Azerbajdžan za etničko čišćenje u Gorskom Karabahu, dok Azerbajdžan odbacuje takve optužbe i kaže da nema namjere napasti samu Armeniju
Predstavnici Misije Ujedinjenih naroda u Gorskom Karabahu kazali su kako su od predstavnika lokalne zajednice doznali da se u Karabahu trenutno nalazi između 50 i 1000 etničkih Armenaca, kazao je u ponedjeljak glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric.
U timu UN-a tvrde kako nisu vidjeli nikakvu štetu na civilnoj infrastrukturu, poput bolnica, škola, domova ili kulturnih i vjerskih objekata, dodao je Dujarric.
'UN nije pronašao dokaze o nasilju protiv civila nakon prekida vatre'
Tim je u nedjelju posjetio glavni grad Karabaha kojeg Armenci zovu Stepanakert, a Azerbajdžanci Khankendi. Do posjeta je došlo nakon što su snage Azerbajdžana preuzele kontrolu nad enklavom koja se nalazi na njihovom teritoriju, ali je nastanjena etničkim Armencima, izazvavši egzodus njih više od 100.000.
"Naši kolege su pogođeni iznenadnim načinom na koji je lokalno stanovništvo izbjeglo iz svojih domova i patnje koje im je to iskustvo nanijelo" rekao je Dujarric novinarima.
"Nisu pronašli nikakva izvješća - bilo od lokalnog stanovništva ili od drugih - o nasilju protiv civila nakon posljednjeg prekida vatre", rekao je.
"UN-ov tim nije uočio uništenu poljoprivrednu infrastrukturu ili uginule životinje".
Armenija pozvala EU da sankcionira Azerbajdžan
Armenija je pozvala Europsku uniju u ponedjeljak da sankcionira Azerbajdžan zbog vojne operacije u Gorskom Karabahu te je upozorila da će Baku uskoro napasti Armeniju ukoliko zapad ne poduzme čvrste mjere.
Azerbajdžan je poručio kako nema namjeru napasti Armeniju.
'UN planira redovite posjete regiji'
Cilj misije UN-a je vidjeti situaciju na terenu i identificirati humanitarne potrebe ljudi koji ostaju i onih koji bježe, rekao je Dujarric.
Tim smatra da je potrebno ponovno izgraditi povjerenje, za što je potrebno vrijeme i napor s obje strane, rekao je Dujarric.
"UN planira nastaviti redovite posjete regiji".
U Armeniju stiglo više od 100.000 izbjeglica iz Karabaha
Posljednji autobus s armenskim izbjeglicama napustio je planinsku enklavu Gorski Karabah u Azerbajdžanu, rekla je glasnogovornica armenske vlade u ponedjeljak u Erevanu.
Nazeli Bagdasarjan rekla je da je 100.514 izbjeglica koji su bili primorani napustiti svoje domove u enklavi stiglo u Armeniju. Drugi su stigli u privatnim automobilima, rekla je.
Bagdasarjan je kazala da su mnogi stigli sa zdravstvenim problemima, od kojih su neki bili nepokretni. Oni Armenci koji se još uvijek nalaze u enklavi, trebali bi se javiti Crvenom križu, pojasnila je.
Azerbajdžanska vlada danima je inzistirala da nema temelja za bijeg te da će stanovnici biti integrirani prema pravilima zemlje.
'U Azerbajdžanu živimo kao obitelj'
No na azerbajdžanskog predsjednika Ilhama Alijeva gleda se kao na autoritarnog vođu, zemlja je bez novinarskih sloboda te je na meti kritika zbog kršenja ljudskih prava, ističe agencija dpa.
Govoreći u ponedjeljak u Bakuu, Alijev je naglasio da Azerbajdžan karakterizira više etničkih zajednica i vjera.
"Živimo kao obitelj", prenijeli su lokalni mediji.
"Sada je stiglo vrijeme da se stvori sloboda u Kavkazu".
'Deseci tisuća Azerbajdžanaca preselit će u Gorski Karabah'
Prethodno je najavio da će se deseci tisuća Azerbajdžanaca preseliti u Gorski Karabah.
Armenija je optužila vladu u Bakuu za etničko čišćenje. U Bakuu odbacuju takve optužbe.
Prošlog mjeseca, Azerbajdžan je pokrenuo munjevitu vojnu operaciju u Gorskom Karabahu, prisilivši na kapitulaciju samoproglašenu "Republiku Artsah", koja nije bila međunarodno priznata.
Armenski čelnici koji su vodili to područje rekli su da će biti ukinuta od početka sljedeće godine.