U Washingtonu traže da vlasti u Bakuu zaštite prava armenskih civila na području Gorskog Karabaha i dopuste humanitarne i promatračke misije
Dok tisuće Armenaca napuštaju svoje domove u Gorskom Karabahu, govoreći da se boje etničkog čišćenja, Sjedinjene Države pozvale su Azerbajdžan da zaštiti prava civila i dopusti humanitarne i promatračke misije.
Armenci iz Karabaha, odcjepljenog dijela Azerbajdžana koji je bio izvan kontrole Bakua od raspada Sovjetskog Saveza, počeli su bježati ovoga tjedna nakon što su njihove snage poražene u munjevitoj vojnoj operaciji azerbajdžanske vojske.
Dosad gotovo 14.000 Armenaca pobjeglo iz Gorskog Karabaha
Najmanje 13.550 od 120.000 etničkih Armenaca koji žive u Gorskom Karabahu stiglo je u Armeniju prvog dana egzodusa, vijugajući sa stotinama automobila i autobusa pretrpanih stvarima niz planinsku cestu iz Azerbajdžana.
"Pozivamo Azerbajdžan da održi primirje i poduzme konkretne korake za zaštitu prava civila u Gorskom Karabahu", izjavila je čelnica Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) Samantha Power novinarima u glavnom gradu Armenije Erevanu.
Za Washington 'neprihvatljiva uporaba sile od strane Azerbajdžana' u Gorskom Karabahu
Power, koja je ranije armenskom premijeru Nikolu Pašinjanu predala pismo potpore američkog predsjednika Joea Bidena, rekla je da je uporaba sile od strane Azerbajdžana neprihvatljiva i da Washington traži odgovarajući odgovor.
Pozvala je azerbajdžanskog predsjednika Ilhama Alijeva da ispuni svoje obećanje da će zaštititi prava etničkih Armenaca, potpuno ponovno otvoriti Lačinski koridor, koji povezuje Gorski Karabah s Armenijom, i omogućiti dostavu pomoći i međunarodnu promatračku misiju.
Alijev je obećao jamčiti sigurnost karabaških Armenaca, ali je rekao da je svojom željeznom rukom ideju o neovisnosti regije poslao u povijest.
Eksplozija skladišta goriva uzela najmanje 20 života, na stotine ozlijeđenih
Dok Armenci žurno napuštaju glavni grad Karabaha, poznat kao Stepanakert u Armeniji ili Khankendi u Azerbajdžanu, benzinske postaje mjesto su panične kupovine goriva.
Tamošnje vlasti priopćile su da je najmanje 20 ljudi poginulo, a 290 ozlijeđeno kada je u ponedjeljak eksplodiralo skladište goriva.
"Liječnici i medicinsko osoblje u Stepanakertu daju sve od sebe kako bi spasili živote ranjenih u ovim teškim i skučenim uvjetima", priopćile su lokalne armenske vlasti, dok uzrok eksplozije za sada nije poznat.
Mijenja se odnos snaga u Zakavkazju
Azerbajdžanska pobjeda mijenja ravnotežu snaga u regiji Južnog Kavkaza, šarenilu etničkih skupina ispresijecanih naftovodima i plinovodima gdje se Rusija, SAD, Turska i Iran bore za utjecaj.
Od raspada SSSR-a, Armenija se oslanjala na sigurnosno partnerstvo s Rusijom, dok se Azerbajdžan zbližio s Turskom, s kojom dijeli jezične i kulturne veze.
Armenija krivi Rusiju
Armenija sada traži bliže veze s Zapadom i krivi Rusiju, koja je imala mirovne snage u Karabahu, ali je sada zaokupljena ratom u Ukrajini, što nije uspjela zaštititi Karabah.
Moskva negira krivnju te je rekla Pašinjanu da čini veliku pogrešku što koketira sa Sjedinjenim Državama.