Francuska "u cijelosti podržava" odluku regionalne zajednice zapadnoafričkih država ECOWAS da postavi zajedničke vojnih snaga na granici s Nigerom, priopćilo je u četvrtak navečer ministarstvo vanjskih poslova.
"Francuska ovim putem može ponoviti svoju čvrstu osudu pokušaja puča koji je u tijeku u Nigeru, i otmicu predsjednika Bazouma i njegove obitelji," dodaje se u priopćenju.
Vojni udar u Nigeru krajem srpnja doveo je na vlast generala Abdurahmana Tianija i pritvaranja demokratski izabranog predsjednika Mohameda Bazouma.
Vojno preuzimanje države međunarodna zajednica gotovo jednoglasno osuđuje, i odbacuje bilo kakav legitimitet Tianija kao samoproglašenog čelnika Nigera.
ECOWAS, koji okuplja 15 zapadnoafričkih država, osnovan je 1975. godine kao regionalni trgovinski blok, i traži "hitno oslobađanje i vraćanje" Bazouma, i pritom prijeti vojnom intervencijom, iako se zasad još nadaju da će doći do mirnog rješenja krize.
Čelnici ECOWAS-a sastali su se u četvrtak na već drugom po redu izvanrednom summitu u Nigeriji kako bi razgovarali o situaciji u Nigeru, na kojem su dogovorili formiranje pričuvnih postrojbi uoči njihovog "raspoređivanja... za obnovu ustavnog poretka u Nigeru."
Te pričuvne snage sastavljene su od vojnih, policijskih i civilnih komponenti, koje mogu biti raspoređene i poslane u intervenciju, u cilju očuvanja mira u regiji.
Intervencija ipak nije izgledna?
Čelnici ECOWAS-a još jednom su osudili državni udar u Nigeru i potvrdili produljenje gospodarskih sankcija za tu državu, naglašavajući međutim njihovu "odlučnost da ostanu otvorene sve moguće opcije za postizanje mirnog rješenja ove krize."
Burkina Faso i Mali - dvije države kojima je uz Niger i Gvineju suspendirano članstvo u bloku, i koje su također nedavno imale vojne udare - nisu sudjelovale na sastanku. Tamošnje vlasti su izrazile podršku Nigeru, i najavile kako će se usprotiviti bilo kakvoj vojnoj intervenciji u toj državi.
"EU ponavlja svoju duboku zabrinutost pogoršanim uvjetima u kojima je pritvoren predsjednik [Nigera] Mohamed Bazoum i njegova obitelj," poručio je šef diplomacije EU Josep Borrell na društvenim mrežama, pozivajući na njihovo "trenutačno i bezuvjetno oslobađanje."
"Ne mislim kako će doći do vojne intervencije," predvidio je bivši francuski diplomat Gérard Araud u razgovoru za Euractiv objavljenom prošlog tjedna.
"ECOWAS ima iznimno ograničene vojne kapacitete. Francuska i SAD morat će pružiti logističku potporu, što bi pnda predstavljalo prikrivenu [zapadnu] intervenciju, a ne vjerujem da će do toga doći," dodao je.
Francuska je danas u središtu krize u Nigeru, nakon desetogodišnje vojne intervencije u toj regiji protiv džihadističkih pobunjenika. Državni udar u Maliju 2020. i u Burkini Faso 2022. pokazatelj su neuspjeha Francuske da ispuni ciljeve svoje vojne operacije, kaže Benjamin Petrini s Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS).
(Preveo David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: France grants full support to ECOWAS deployment of regional military force)