Srpski ministar vanjskih poslova kazao je da će Beograd, ako se nešto promijeni na štetu srbijanskih interesa, tome prilagoditi i svoju politiku prema Moskvi.
Srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić ne odbacuje mogućnost da Beograd uvede sankcije Rusiji.
Ipak, upozorio je Dačić u razgovoru za srpski Euractiv, pitanje uvođenja sankcija Rusiji povezano je s rješavanjem problema Kosova. Naime, Rusija je jedan od ključnih srpskih saveznika u sporu oko Kosova.
Osudili kršenje teritorijalne cjelovitosti Ukrajine, ali nisu uveli sankcije Rusiji
"Mi osuđujemo kršenje teritorijalnog integriteta Ukrajine i tako smo glasali u međunarodnim forumima, a sasvim je drugo hoćemo li uvoditi sankcije Rusiji. To nije pitanje vremena ili nekog roka, to je stvar koja se tiče naših političkih i ekonomskih interesa. Njima se isključivo rukovodimo kada tretiramo pitanje sankcija Rusiji. Ako se nešto bude promijenilo, na štetu interesa Srbije, onda će se tome prilagoditi i naša odluka jer ćemo u svakom trenutku dobro procijeniti koja je odluka najbolja za našu ekonomiju, za naš položaj u svijetu i, prije svega, što je najbolje za građane Srbije“, kazao je Dačić u razgovoru za srpski Euractiv.
Pitanje uvođenja sankcija Rusiji u Srbiji je osjetljivo političko pitanje još od početka ruske agresije na Ukrajinu. Iako je službeni Beograd u Općoj skupštini Ujedinjenih naroda (UN) podržao usvajanje rezolucija kojima se osuđuje ruska invazija na Ukrajinu, a primio je i priličan broj ukrajinskih izbjeglica, Srbija je među rijetkim državama na Starom kontinentu koje nisu uvele sankcije Rusiji.
Razloga za to je više, a glavni se svode na sklonost Rusiji u srpskom društvu, povijesne veze, ali i na snažnu ovisnost Srbije o ruskim energentima, kao i na podršku koju Beograd u međunarodnim tijelima, a posebno u UN-u, dobiva od Moskve u sporu s Prištinom.
Podrška Moskve Beogradu u sporu oko Kosova
Kosovo je, podsjetimo, 2008. godine jednostrano proglasilo neovisnost, koju je do sada priznala otprilike polovica zemalja u svijetu. Beograd, međutim, ne prihvaća kosovsku neovisnost i tvrdi da je Kosovo i dalje srbijanska južna pokrajina. Neriješen status Kosova izvor je stalnih napetosti u regiji i međunacionalnih sukoba. Situacija je krajem prošle godine bila toliko napeta da je izgledalo kao da će ponovno izbiti rat.
Dačić kaže da su u Beogradu još 2014. godine, kada je Rusija anektirala Krim, a EU je Moskvi uvela prve sankcije, procijenili kako nije u interesu Srbije da se priključi Unijinoj politici sankcija protiv Rusije. To je, ocijenio je šef srpske diplomacije u razgovoru za Euractiv, tada bila dobra odluka, a dobra je i danas.
Ulazak Srbije u EU za službeni Beograd jedan od važnijih prioriteta
Ipak, u Beogradu smatraju kako je u interesu Srbije da pristupi EU. Štoviše, naglasio je Dačić, članstvo u Uniji jedan je od važnijih prioriteta Beograda. Stoga u Beogradu nastoje povećati usklađivanje svoje vanjske politike s vanjskom i sigurnosnom politikom EU.
"Uvijek ima prostora da se poveća usuglašenost sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU i mi to radimo. Primjerice, kada je riječ o viznoj politici, mi smo podigli našu usuglašenost s EU po pitanju viznoga režima prema trećim zemljama", poručio je Dačić.
Naglasio je kako će Srbija u vanjskoj politici voditi računa ponajprije o svojim interesima. Usuglašavanje vanjske politike Beograda s onom Bruxellesa može se očekivati do trenutka ulaska Srbije u EU, ponavlja šef srpske diplomacije.
"Prema tome, članstvo u EU je vanjskopolitički, ali i unutarnji prioritet Srbije jer smo odlučili prilagoditi našu državu onim standardima koji postoje u EU, jer smatramo da je to dobar model", zaključio je Dačić.