Razvoj događaja u Rusiji prati se i u Bruxellesu, kao i u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Poljskoj i drugim europskim zemljama iz kojih poručuju da je neupitna njihova podrška Ukrajini
Čelnici europskih institucija ističu u subotu da pozorno prate razvoj situacije u Rusiji nakon pobune privatne paravojske Evgenija Prigožina protiv ruskih vlasti i napominju da je riječ o “unutarnjoj stvari Rusije”.
Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel poručio je preko Twittera da “pozorno prati razvoj situacije u Rusiji” i da je u kontaktu s čelnicima država članica EU-a i G7.
“Ovo je očito unutarnja stvar Rusije”, kaže Michel i dodaje da “naša potpora Ukrajini ostaje nepokolebljiva”.
“Ovo je unutarnja stvar Rusije. Pratimo situaciju”, poručio je Eric Mamer, glasnogovornik predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen.
Putin najavio slamanje pobune wagnerovaca
Ruski predsjednik Vladimir Putin obećao je da će slomiti ono što je nazvao "oružanom pobunom", nakon što je vođa pobunjenih plaćenika Prigožin u subotu rekao da je preuzeo kontrolu nad južnim gradom Rostovom u sklopu pokušaja svrgavanja vojnog vodstva.
Dramatičan obrat, s mnogim nejasnim detaljima, čini se kao najveća domaća kriza s kojom se Putin suočio otkako je zapovjedio opću invaziju na Ukrajinu - koju je nazvao "specijalnom vojnom operacijom" - u veljači prošle godine.
U televizijskom obraćanju Putin je rekao da su "pretjerane ambicije i interesi doveli do izdaje", a pobunu je nazvao "ubodom nožem u leđa".
"To je udarac Rusiji, našem narodu. A naše akcije u obrani domovine od takve prijetnje bit će oštre".
U Londonu smatraju da će naredni sati biti ključni za razvoj situacije u Rusiji
Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Italija i Poljska odvojeno su poručile kako pomno prate događaje u Rusiji, nakon što je šef privatne vojne formacije Wagner pokrenuo pobunu protiv ruskih vlasti.
"U nadolazećim satima lojalnost ruskih sigurnosnih snaga, a posebno Nacionalne garde, bit će ključna za razvoj ove krize. To predstavlja najznačajniji izazov ruskoj državi u posljednje vrijeme", navodi se u redovnom obavještajnom biltenu britanskog ministarstva obrane.
London navodi da je Prigožinov Wagner prešao iz dijelova Ukrajine pod ruskom okupacijom u Rusiju na najmanje dvije lokacije te da je "gotovo sigurno" zauzeo ključne sigurnosne položaje u Rostovu na Donu.
"Dodatne jedinice Wagnera kreću se prema sjeveru kroz oblast Voronjež gotovo sigurno s ciljem da dođu do Moskve", navodi se.
Dodaje se kako postoje "vrlo ograničeni dokazi" o borbama između Wagnera i ruskih snaga sigurnosti.
"Neki su vjerojatno ostali pasivni, prešutno pristajući uz Wagner", ističe se.
Britansko ministarstvo vanjskih poslova u ažuriranim uputama britanskim državljanima navodi kako izvješća ukazuju na "vojne tenzije u regiji Rostov i rizik od dodatnih nereda u zemlji".
Varšava 'kontinuirano prati' zbivanja u Rusiji
Poljski predsjednik Andrzej Duda na Twitteru je objavio kako je održao ujutro konzultacije s premijerom i ministrom obrane, kao i saveznicima, zbog situacije u Rusiji.
"Tijek događaja izvan naše istočne granice prati se kontinuirano", napisao je.
I Pariz, Berlin i Rim 'pomno prate' razvoj situacije
Elizejska palača priopćila je kako predsjednik Emmanuel Macron pomno prati situaciju u Rusiji.
"Ostajemo usredotočeni na potporu Ukrajini", priopćila je Elizejska palača.
Glasnogovornik njemačke vlade priopćio je kako vlada "pomno prati događanja u Rusiji".
Iz ureda talijanske premijerke Giorgije Meloni priopćeno je kako Meloni "pomno prati događanja u Rusiji koja pokazuju da napad na Ukrajinu uzrokuje nestabilnosti unutar Rusije".