U zrak je dignuta brana Kahovka, a ukrajinska i ruska strana optužuju jedna drugu za razaranje objekta čije bi uništenje moglo imati teške posljedice
Eksplozije na brani iz sovjetske ere u dijelu južne Ukrajine koji je pod ruskom kontrolom u utorak su izazvale poplave širom ratne zone, prema ukrajinskim i ruskim snagama koje se međusobno optužuju za dizanje u zrak brane.
Nepotvrđeni videosnimci na društvenim mrežama prikazuju niz intenzivnih eksplozija oko brane Kahovke. Drugi video snimci pokazuju kako voda nadire kroz ostatke brane, dok su ljudi izražavali šok.
Hitan sastanak ukrajinskog Vijeća na nacionalnu sigurnost i obranu
"Rusko uništenje brane predstavlja 'ekocid', ali nacionalni i regionalni dužnosnici rade na osiguranju lokalnog stanovništva", rekao je u utorak šef ukrajinske predsjedničke administracije.
Andrij Jermak je na Telegramu napisao da ruske akcije također predstavljaju prijetnju za obližnju nuklearnu elektranu Zaporižja, ne navodeći detalje.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski održat će hitan sastanak zbog eksplozije brane, objavio je u utorak na Twitteru tajnik ukrajinskog Vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu Oleksij Danilov.
'Ruske snage moraju biti protjerane iz cijele Ukrajine'
Rusko uništenje brane pod ruskom okupacijom potvrđuje da moskovske snage "moraju biti protjerane" iz cijele Ukrajine, poručio je u utorak Zelenskij.
"Ruski teroristi. Uništavanje brane hidroelektrane Kahovke samo potvrđuje za cijeli svijet da moraju biti protjerani iz svakog kutka ukrajinske zemlje", napisao je u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.
"Niti jedan metar im ne treba ostaviti jer svaki metar koriste za teror".
Razorena brana opskrbljuje vodom i nuklearku Zaporižja
Brana visoka 30 metara i duga 3,2 km, koja ima količinu vode kao Veliko slano jezero u američkoj saveznoj državi Utah, izgrađena je 1956. godine na rijeci Dnjepar u sklopu hidroelektrane Kahovke.
Također opskrbljuje vodom poluotok Krim, koji je Rusija anektirala 2014., te nuklearnu elektranu Zaporižja, koja je također pod ruskom kontrolom.
Dužnosnici koje je postavila Rusija rekli su da nuklearnoj elektrani Zaporižji, najvećoj nuklearnoj elektrani u Europi, još uvijek ne prijeti opasnost od rušenja brane. Nuklearna elektrana vodu za hlađenje dobiva iz rezervoara.
Prebacivanje odgovornosti
Ukrajinska vojska je rekla da su ruske snage digle branu u zrak, dok su ruski izvori okrivili Ukrajinu.
"Ruske okupacijske snage digle su u zrak Kahovku", objavilo je u utorak južno zapovjedništvo ukrajinskih oružanih snaga na svojoj Facebook stranici.
"Opseg razaranja, brzina i količina vode, te vjerojatna područja plavljenja se razjašnjavaju".
Ruske novinske agencije objavile su da je brana, koju kontroliraju ruske snage, uništena u granatiranju, dok je ruski dužnosnik rekao da je to bio teroristički napad što je pojam kojim Rusi opisuju napad iz Ukrajine.
Ruska državna novinska agencija TASS, pozivajući se na neimenovani izvor, prenijela je da je brana pogođena iz raketnog bacača Olkha.
Počela evakuacija u blizini brane
Ruski čelnik regije Herson rekao je da je počela evakuacija u blizini brane i da će voda dosegnuti kritičnu razinu u roku od pet sati.
Reuters nije mogao odmah provjeriti izvještaje ni s jedne strane.
Nije jasno kako će poplave utjecati na dugo planiranu protuofenzivu Ukrajine protiv ruskih snaga koje su ukopane diljem južne i istočne Ukrajine.