Hrvatski ministar vanjskih poslova posjetit će, osim dužnosnika u Prištini, i Janjevo, kosovsko selo koje je do 90-ih godina većinski bili naseljeno Hrvatima, dok su Hrvati u njemu danas manjina
Šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman posjetit će u utorak Kosovo, priopćili su iz Ministarstva vanjskih poslova.
Riječ je o službenom posjetu hrvatskog ministra vanjskih poslova Prištini.
Grlić Radman u utorak s kosovskim premijerom Kurtijem
U planu je njegov susret s potpredsjednicom kosovske vlade i ministricom vanjskih poslova i kosovske dijaspore Donikom Gërvallom - Schwarz.
Također, u Zagrebu najavljuju i susret Grlića Radmana s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem, kao i njegov posjet hrvatskom kontingentu u sastavu KFOR-a.
Posjet i Hrvatima koji su ostali u Janjevu
Osim toga, Grlić Radman će u Janjevu sudjelovati na obilježavanju 720 godina prvog spomena tog donedavna većinski hrvatskog sela na Kosovu, kojeg su u srednjem vijeku osnovali doseljenici s dubrovačkog područja.
Hrvati su većinu u Janjevu zadržali sve do 90-ih godina prošlog stoljeća. Danas su, prema rezultatima kosovskog popisa iz 2011. godine, manjina, a većinu čini albansko stanovništvo.
Kosovo čeka ukidanje viza za EU
Hrvatska je priznala neovisnost Kosova 2008. godine, nedugo nakon što je Priština proglasila samostalnost. Odnosi između Zagreba i Prištine tradicionalno se opisuju kao dobri. Tome, osim hrvatske manjine na Kosovu, pridonosi i velik broj kosovskih Albanaca koji žive i rade u Hrvatskoj još iz vremena bivše Jugoslavije.
Europska unija je nedavno donijela odluku o ukidanju viza za državljane Kosova. Nositelji kosovskih putovnica posljednji su na Zapadnom Balkanu kojima još trebaju vize za posjet Uniji, pa tako i Hrvatskoj. Bezvizni režim za građane Kosova na snagu bi trebao stupiti 1. siječnja sljedeće godine.
Kosovo zatražilo ulazak u EU i Vijeće Europe
Kosovo je krajem prošle godine podnijelo zahtjev za ulaskom u EU. Vlasti u Prištini zatražile su i ulazak u Vijeće Europe.
Ipak, veliko je pitanje kada bi Kosovo moglo dobiti status kandidata za članstvo u EU, budući da ni sve članice Unije ne priznaju njegovu neovisnost (Španjolska, Slovačka, Rumunjska, Grčka i Cipar).
Također, odnosi između Beograda i Prištine vrlo su napeti, budući da Srbija, koja je kandidat za EU, ne priznaje samostalnost Kosova. Prošle je godine situacija na sjeveru Kosova, u kojem dominira srpsko stanovništvo, bila vrlo napeta i na pragu izbijanja novog rata.
Neriješen status Kosova
Srbija je Kosovo izgubila u ratu s NATO-om 1999. godine. Od tada, Kosovo se nalazi pod upravom UNMIK-a, misije Ujedinjenih naroda, i KFOR-a, međunarodnih mirovnih snaga koje su pod vodstvom NATO-a, iako u njima ima i pripadnika zemalja koje nisu u NATO-u.
Nakon neuspjelih pregovora o budućnosti Kosova, vlasti u Prištini su 2008. godine jednostrano proglasile neovisnost. Nju je do sada priznala otprilike polovina zemalja u svijetu. No, među onima koji nisu priznali neovisnost Kosova su i pojedine članice EU i NATO-a.
Među zemljama regije, neovisnost Kosova, osim Srbije, nije priznala ni Bosna i Hercegovina.