Ljudska prava

UDAR NA CIVILNO DRUŠTVO: Republika Srpska donosi zakon o stranim agentima, na 'meti' uglavnom nevladine udruge

Autor Hina

Iz Delegacije EU u BiH pozvali su zastupnike u Narodnoj skupštini Republike Srpske da odbace prijedlog zakona i ocijenili su da je takav zakon korak unatrag na putu BiH prema članstvu u EU

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik
Izvor: Dejan Rakita/PIXSELL/Dejan Rakita/Pixsell

Vlasti u Republici Srpskoj planiraju donijeti zakon kojim će nametnuti strogi nadzor nad radom nevladinih organizacija u tom entitetu, a one koje dobivaju bilo kakva sredstva iz inozemstva obvezati da se registriraju kao "strani agenti", što su Europska unija i SAD osudili i ocijenili neprihvatljivim.

Vlada Republike Srpske, koju kontrolira predsjednik tog bosanskohercegovačkog entiteta Milorad Dodik, uputila je entitetskom parlamentu na razmatranje nacrt zakona "o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija".

Na klupama zastupnika u Narodnoj skupštini već sljedećeg tjedna

Taj bi se dokument na sjednici entitetskog parlamenta trebao naći već narednog tjedna, a kako Dodikova koalicija tamo ima čvrstu većinu očekuje se i njegovo brzo usvajanje.

Dodik je još u ožujku najavio donošenje cijelog niza zakona za koje su novinari, nevladin sektor te oporbene političke stranke ocijenili kako im je cilj ograničiti slobodu govora i time ugušiti kritike na račun vlasti.

U Republici Srpskoj već kriminalizirana kleveta

Već je usvojen zakon kojim je u Republici Srpskoj kriminalizirana kleveta, a vlasti su sada pripremile zakonsko rješenje kojim će, kako je navedeno u obrazloženju, spriječiti "urušavanje pravnog sustava i ustavnog uređenja Republike Srpske i štetne posljedice na rad tijela i organizacija Republike Srpske".

Zgrada Narodne skupštine Republike Srpske u Banjoj Luci
Izvor: Armin Durgut/PIXSELL/PIXSELL

U praksi, to znači i kaznenu odgovornost za nevladine organizacije i njihove članove za koje se ocijeni da djeluju kao "agent stranog utjecaja".

Pozivaju se na rješenja iz SAD-a, ali Amerikanci kažu da je zakonski prijedlog puno sličniji onom što postoji u Rusiji

Dodik se pri najavi donošenja novog represivnog zakona pozvao na rješenja kakva postoje u SAD, no američko veleposlanstvo u BiH ocijenilo je kako je ono što je predloženo u konačnici puno bliže cenzuri i nadzoru kakav provodi Rusija.

U reakciji veleposlanstva navodi se kako će ovim zakonom Republika Srpska biti još više gurnuta u autokraciju i omogućiti vlasti izbjegavanje bilo kakvog nadzora i kritike. 

"Nacrt (zakona) postavlja stroge uvjete za nevladine organizacije i novinare i podsjeća na restriktivne zakone koje je Rusija koristila kako bi ugušila drugačije mišljenje i uništila građansko društvo. Ovaj potez protiv nevladinih organizacija još je jedan pokušaj podrivanja sloboda građana BiH od strane Vlade Republike Srpske", stajalište je veleposlanstva SAD.

'Nejasne odredbe i mogućnost široke interpretacije'

Delegacija EU reagirala je na sličan način upozoravajući kako je sadržaj nacrta zakona korak unatrag na putu ka članstvu EU.

Nejasno postavljene zakonske odredbe, kako se ističe, omogućavaju široku interpretaciju pa tako i sankcioniranje prekršitelja.

"Prekomjerne obveze izvještavanja, uključujući pojačani inspekcijski nadzor, odgovornost i novčane kazne, nametnut će ograničenja slobodnog djelovanja organizacijama civilnog društva", stoji u očitovanju Delegacije EU u BiH koja je pozvala zastupnike u parlamentu Republike Srpske da odbiju ovakav zakon.