Ljudska prava

CENTAR ZA MIROVNE STUDIJE: Izbjeglice žrtve pushbacka podnijele tužbu Ustavnom sudu

Autor G.I.

Državno odvjetništvo ni nakon dvije i pol godine nije otvorilo istragu o kaznenoj prijavi za nezakonito protjerivanje izbjeglica, a žrtve i dalje pate od posljedica nasilja koje su proživjele u Hrvatskoj

Migranti na Glavnom kolodvoru u Rijeci.
Izvor: Goran Kovacic/PIXSELL/PIXSELL

"Skupina izbjeglica koji su bile žrtve posebno brutalnog nezakonitog protjerivanja iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu podnijela je danas novu tužbu Ustavnom sudu Republike Hrvatske zbog neučinkovite i neadekvatne istrage u slučaj pushbacka koji je uključivao teško nasilje i seksualno zlostavljanje u listopadu 2020. godine", objavio je u utorak Centar za mirovne studije (CMS).

Dodaje, da Državno odvjetništvo (DORH) do danas nije otvorilo službenu istragu, iako je prošlo više od dvije godine nakon podnošenja kaznene prijave. O detaljima nezakonitog protjerivanja izvijestio je 2020. godine i britanski list The Guardian.

Tražili zaštitu, postali žrtve iživljavanja

Prema svjedočanstvima žrtava koje je nakon nezakonitog protjerivanja prikupilo Dansko vijeće za izbjeglice u BiH, skupina od pet osoba ušla je u Hrvatsku tražeći zaštitu, podsjeća CMS.

U unutrašnjosti hrvatskog teritorija skupinu je zaustavila hrvatska policija, a četvorica su zadržana u policijskoj postaji otprilike dva dana bez osigurane hrane i s ograničenim pristupom toaletu.

Nakon toga privedeni su na sud da svjedoče protiv petog člana grupe optuženog za krijumčarenje, no oni su negirali optužbe. Njihova imena te datum i mjesto uhićenja navedeni su u sudskoj odluci.

Navedeno potvrđuje i da su bili pod izravnom kontrolom hrvatskih policajaca kada su istog dana prevezeni na nepoznato mjesto i predani naoružanim muškarcima u crnim uniformama s fantomkama na glavama, koji su ih, prema izjavama žrtava, mučili i seksualno zlostavljali.

Također, prema njihovim svjedočanstvima, službenici u crnom su žrtve skoro potpuno gole nezakonito protjerali nazad u BiH. Žrtve i dalje pate od posljedica nasilja koje su proživjele u Hrvatskoj.

DORH još uvijek provodi izvide

Nakon što su prikupljena sva relevantna saznanja, CMS je u prosincu 2020. godine podnio kaznenu prijavu za kaznena djela koja Državno odvjetništvo treba istražiti po službenoj dužnosti, uključujući zlouporabu ovlasti, zločinačko udruživanje, mučenje i nečovječno postupanje, silovanje, protupravno oduzimanje slobode i pljačku.

Iako zakon propisuje rok od šest mjeseci za donošenje odluke o kaznenoj prijavi, faza izvida nakon gotovo 2,5 godine još uvijek traje te čak ni odluka o službenom otvaranju istrage još nije donesena.

Zbog toga su žrtve sada odlučile podnijeti tužbu Ustavnom sudu koji će trebati ispitati je li ovakvo odugovlačenje faze izvida opravdano i je li tužitelj u prihvatljivom roku poduzeo odgovarajuće mjere, odnosno je li istraga bila učinkovita i adekvatna.

Zastupa ih odvjetnica Lidija Horvat, koja je podržala pravne korake zbog neučinkovitosti istrage u slučaju koji se tiče najtežih kršenja ljudskih prava.

U međuvremenu je grupa izbjeglica stigla do Njemačke. Uz potporu njemačke udruge PRO ASYL pokrenuli su postupak traženja azila te im je odobrena zaštita od deportacije. Osim CMS-a i udruge PRO ASYL, podršku im pruža i Nizozemsko vijeće za izbjeglice (DCR) te Europski centar za ustavna i ljudska prava (ECCHR).

Nakon višegodišnje pravne borbe CMS-a u suradnji s odvjetnicama, Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu nedavno je u dvije presude utvrdio kako Hrvatska ne provodi učinkovite istrage kada su u pitanju povrede počinjene protiv izbjeglica i drugih migranata.