Gospodarstvo

NOVO GEM ISTRAŽIVANJE O PODUZETNIŠTVU: Poduzetnička klima u Hrvatskoj više ograničava nego što stimulira

Autor Hina

U Hrvatskoj je 'odraslih' poduzeća, starijih od 42 mjeseca, samo 47 posto od EU prosjeka, a neprofitabilnost je glavni razlog izlaska iz poduzetničke aktivnosti, pokazuju rezultati istraživanja

Tamara Perko, direktorica HUB-a
Izvor: Davorin Visnjic/PIXSELL/PIXSELL

Poduzetnička okolina u Hrvatskoj još uvijek djeluje na poduzetničku aktivnost više ograničavajuće nego stimulirajuće, rečeno je u utorak, tijekom predstavljanja novog GEM istraživanja za 2022. godinu, na temu "Što čini Hrvatsku (ne)poduzetničkom zemljom?".

Rezultate najnovijeg istraživanja predstavili su Hrvatska udruga banaka (HUB) i Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR).

Vladine politike posebno ograničavajuće 

Global Entrepreneurship Monitor (GEM) najveće je svjetsko istraživanje poduzetništva pokrenuto 1999. godine, od deset najrazvijenijih zemalja koje su željele utvrditi o čemu ovisi poduzetnička aktivnost u zemlji, zašto postoje razlike među zemljama i što vlade mogu učiniti u izgradnji poduzetničke okoline koja djeluje stimulirajuće, a ne ograničavajuće, na poduzetničku aktivnost pojedinaca. U 2022. godini u istraživanju je sudjelovala 51 zemlja, u Europi 22, a u Europskoj uniji 18 zemalja.

Voditeljica istraživanja, profesorica osječkog Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera Slavica Singer, istaknula je da je istraživanje u Hrvatskoj provedeno na uzorku od 2000 ispitanika. 

Slavica Singer
Izvor: Luka Stanzl/PIXSELL/PIXSELL

Kazala je, uz ostalo, da poduzetnička okolina u Hrvatskoj još uvijek djeluje na poduzetničku aktivnost više ograničavajuće nego stimulirajuće.

Samo dvije komponente - dinamika domaćeg tržišta i raspoloživost i kvaliteta fizičke infrastrukture - telekomunikacijska i prometna - djelovale su stimulirajuće na poduzetničku aktivnost u 2022. godini.

S druge strane, posebno ograničavajuće komponente poduzetničke okoline u Hrvatskoj, rekla je Singer, bile su vladine politike prema prioritetima i regulatornom okviru, prisutnost značajnih barijera ulaska na tržište, niska razina transfera istraživanja u poslovni sektor te nedostatan doprinos obrazovanja izgradnji poduzetničkih kompetencija mladih.

'Nismo više mačo zemlja'

Hrvatska je iznad EU prosjeka po percepciji inovativnosti proizvoda i usluga, ali i po optimizmu za očekivano novo zapošljavanje u narednih pet godina.

U percepciji o namjerama za pokretanje poslovnog pothvata, Hrvatska je po optimizmu iznad prosjeka EU (Hrvatska 9,4 posto, EU prosjek 5,3 posto).

Singer je istaknula i da je posljednje GEM istraživanje pokazalo da više nismo "mačo" zemlja, odnosno da se rodni aspekt poduzetništva uravnotežio.

'U Hrvatskoj se događaju promjene, ali jako sporo'

Nadalje, 63 posto ispitanika u Hrvatskoj smatra da je biti poduzetnik dobar izbor karijere, no to prati izuzetno niska percepcija o tome imaju li uspješni poduzetnici visok status u društvu. Hrvatska je, naime, zadnja od EU zemalja po stavu o društvenom statusu uspješnih poduzetnika, a od EU prosjeka po tome zaostajemo 13 postotnih bodova.

Kod nas je, isto tako, "odraslih" poduzeća starijih od 42 mjeseca samo 47 posto od EU prosjeka, dok je neprofitabilnost glavni razlog izlaska iz poduzetničke aktivnosti.

"I u 2022. potvrdio se obrazac da su obrazovaniji ljudi i poduzetnički aktivniji", rekla je Singer, dodavši i da obrazovaniji imaju nižu razinu straha od promašaja.

Zaključila je da se u proteklih 20-ak godina u Hrvatskoj događaju pozitivne promjene, ali i da je taj proces prespor.

U HUB-u ističu da su ulazak u Schengen i eurozonu pomogli hrvatskim poduzetnicima

Direktorica Hrvatske udruge banaka Tamara Perko istaknula je da hrvatske banke podupiru poduzetništvo, no i da prostora za napredak ima u alternativnim tržištima financiranja. 

Naglasila je da su kamate na poduzetničke kredite u Hrvatskoj među najnižim razinama u EU, ali i da bi te kamate u budućnosti mogle rasti. Smatra da su uvođenje eura i ulazak u Schengen pomogli hrvatskim poduzetnicima.