Njemačka namjerava ponuditi afričkim zemljama izdašna sredstva za poticanje tranzicije tog kontinenta prema zelenoj energiji.
Uoči summita COP28, godišnjeg svjetskog sastanka na vrhu o klimi i klimatskim promjenama koji ove godine počinje u Dubaiju 30. studenog, Berlin intenzivira svoje napore prema afričkom kontinentu.
"Unapređujemo ovu pravednu energetsku tranziciju zajedno s EU i afričkim partnerskim zemljama", pojasnio je u ponedjeljak kancelar Olaf Scholz na otvaranju sastanka zemalja G20 s Afrikom, kojeg je Njemačka inicirala 2017. godine.
EU ranije već izdvojila 3,4 milijarde eura za zelenu tranziciju u Africi
"Inicijativa za zelenu energiju Afrike i EU ključna je za to, i drago mi je što danas ovdje mogu objaviti da ćemo za tu svrhu staviti na raspolaganje četiri milijarde eura do 2030. godine", dodao je.
Novac bi trebalo potrošiti na "savjetovanje i ulaganja," kao i na olakšavanje privatnih investicija.
Taj iznos se nadograđuje na ranije izdvojenih 3,4 milijarde eura bespovratnih sredstava koje je EU dodijelila za tu inicijativu kada je pokrenuta. Ta bespovratna sredstva - kao i veći dio inicijative nazvane Global Gateway koju je Bruxelles pokrenuo 2021. radi suzbijanja sve većeg utjecaja Kine u Africi - samo se prenamjenjuje već postojeći novac.
'Ulaganja isplativa za obje strane'
No, njemačke četiri milijarde eura predstavlja sasvim nova sredstva.
"Ovdje se ne radi o razvojnoj pomoći temeljenoj na zastarjelom mehanizmu donatorskih konferencija, ovdje se radi o ulaganjima koja su isplativa za obje strane", kazao je Scholz.
'Nemojmo prepustiti Afriku Kinezima'
"Nemojmo prepustiti Afriku Kinezima", pozvala je VDMA, njemačka sektorska udruga za strojarstvo i inženjerske djelatnosti.
S obzirom na vodeću ulogu Kine u opskrbi Afrike raznim strojevima, Njemačka treba osigurati privlačnije ulagačko okruženje nudeći jeftine zajmove i izvozna jamstva, dodala je udruga.
Cilj afričko-europske inicijative za zelenu tranziciju (AEGEI) jest podržati uvođenje obnovljivih izvora energije kapaciteta 50 gifacata i osigurati da 100 milijuna ljudi ima pristup električnoj energiji. Fond ima i infrastrukturnu komponentu.
Planirani projekti uključuju povezivanje elektrodistribucijskih mreža Zambije i Tanzanije, kao i Angole i Namibije.
Dodatno financiranje nije motivirano altruizmom
Dodatno financiranje nije motivirano altruizmom. S obzirom na velik potencijal Afrike za obnovljive izvore energije, Njemačka se nada da će u budućnosti kompanije iz Njemačke i Afrike moći blisko surađivati u razvoju područja kao što je vodik.
"Uvjeren sam kako ovdje postoje velike mogućnosti za proširenje suradnje između njemačkih i afričkih tvrtki", naglasio je Scholz.
'Veleposlanstva za vodik'
U nekim afričkim zemljama, kao što su Nigerija i Angola, Berlin je već uspostavio "veleposlanstva za vodik".
Sadašnja njemačka vlada bila je prilično aktivna kada je riječ o dokazivanju svoje predanosti Africi, službenim posjetima tom kontinentu. I sam Scholz je već tamo boravio na tri dulja putovanja.
U listopadu su i kancelar i njemački predsjednik, kao i ministar za razvoj, zajedno posjetili razne afričke zemlje.
"Doista vjerujem kako njemačka vlada ozbiljno shvaća Afriku", izjavio je za njemačke medije Rainer Thiele, profesor međunarodnog razvoja u Kielu.
(Preveo David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: €4 bn extra for Africa: Germany’s Scholz doubles EU green energy fund)